Jan Bezdíček - 5 týdnů s AGOGS MAX I.

Díl PRVNÍ: Moje cesta k horskému elektrokolu


Napsal jsem ve wordu ekolo a zapnutá kontrola pravopisu nahlásila chybu. Word slovo neznal. Přitom výraz ekolo dnes používá kde kdo a od jisté doby i já. Pro nás, cyklisty, má slovo ekolo dva již zaběhlé významy:

- jízdní kolo s elektrickým pohonem

- a přidáme-li ke slovu ekolo ještě .cz, tak jsme u českého výrobce a prodejce elektrokol, firmy ekolo.cz   (www.ekolo.cz)

Moje cesta k ekolu byla dlouhá, přitom však přirozená. Na kole rodičů jsem absolvoval první jízdy a odřená kolena. A protože mám rád přírodu, k chůzi a lyžím přibylo i kolo. Skvělá kombinace. V současném přetechnizovaném světě docela spolehlivý způsob, jak si zachovat čistou hlavu.

Postupně, jak se okruh výletů s kolem zvětšoval, tak s přibývajícími lety ubývalo sil. Pro jízdu v terénu na kole je přitom síla významná veličina. Tak jsem začal uvažovat o dopingu - pochopitelně legálním. Protože k přírodě patří i její ochrana, tak byla volba jednoznačná. Elektrický pohon. Nezatěžuje exhalacemi ani hlukem.

Jak si na internetu jednou škrtnete o „kolo s elektrickým pohonem“, sesype se na vás přehlídka všeho možného. Možná i slušná nabídka. Ale jak se k ní propracovat? Přitom stačí určit:

  • Účel kola
  • Technické požadavky
  • Finanční možnosti
  • Preference kategorie (prémiové, domácí, zahraniční aj.)

   Moje zadání se ustálilo na:

1. Horské elektrokolo. Není univerzální, ale lehce s ním projedu i město. Naproti tomu jezdit s městským kolem v horách dost dobře nejde.

2. Výkonný motor s odpovídajícím točivým momentem, torzní (silový) snímač, účinné brzdy (kotoučové, nejlépe hydraulické) a protože to v terénu někdy i skočí, tak i přiměřené odpružení.

3. Cena ~ 45.000 Kč  

4. Původ. Pokud to půjde, tak výrobek domácí provenience


U pilkyPotom už stačilo hledat na internetu, občas využít nabídku prodejce na projížďku, a nedat se strhnout lákavou nabídkou. Tím vším jsem si prošel. A když jsem měl za sebou hodinovou vyjížďku Bubenská 1, Stromovka a zpět, bylo vybráno: AGOGS MAX. Ale že mě už čekají jen výlety s Maxem, to jsem si jenom bláhově myslel.

Když se totiž rozhodnete pro „těžké“ zadání (parametry/cena) a nakonec takové najdete, může se vám stát, že kolo budete těžko shánět. Jdou rychle na odbyt. I když je to nemilé, čekat až na vás dojde řada, součastně je to ale signál, že volba byla s jistou pravděpodobností správná. Nejste zdaleka sám, kdo hodnotil vybrané elektrokolo podobně.

Přes počáteční neúspěch při získání kola jsem nakonec dopadl dobře. Díky laskavosti vedení firmy, zapůjčí ekolo.cz Maxe z jarní dodávky na moje delší uživatelské testování. 
 

 

září 2016

Jan Bezdíček


O tom, jak Max zvládnul těžké turistické trasy se dočtete v mých dvou detailních testech.