Největší test elektrokol v Česku

7. února 2016

Na stránce Elektrokola - recenze, testy, články najdete to nejzajímavější z našich testů.  

Postup při testování elektrokol v ekolo.cz vychází z metodiky, kterou definovala německá nadace ExtraEnergy.org, která testy elektrokol provádí nepřetržitě již od roku 2007.

První regulérní test elektrokol na trhu v ČR jsme provedli ve spolupráci s časopisem BIKE Peloton v roce 2015/16.  V roce 2017 chystáme test ve spoluráci s redakcí časopisu Velo (vydavatelství VPress) a online denníkem Akutálně.cz (Economia, a.s.)     
 

Jedná se o:Test elektrokol 2016 - přenášení

  1. Technický test – kde se ověřuje kapacita baterie, skutečná hmotnost ekola, výbava a správné označení komponent dle normy EPAC.
     
  2. Ergonomický test – kde se zjišťuje práce s baterií a nabíječkou z hlediska uživatele, manipulace s kolem při přenášení přes překážky, při vynášení do schodů a při instalaci kola na auto-nosič.
     
  3. Jízdního testu – kdy je elektrokolo podrobeno jízdě na adekvátní trase (horská, trekingová) několika jezdci, kteří jsou odlišní jak věkem, tak jízdními zkušenostmi.


V případě jízdního testu jsme však (na rozdíl od ExtraEnergy), trvali na tom, aby došlo ke kompletnímu vybití baterie elektrokola v průběhu testu a bylo možné tak zcela exaktně konstatovat jaký je reálný dojezd každého z testovaných modelů.

Jezdci jeli kompletní trasu na maximální výkon stanovený výrobcem elektrokola a proto jsou hodnoty napříč testem podstatně nižší než katalogové tvrzení výrobců (stránky ekolo.cz vždy uvádí hodnotu „reálný dojezd“).
 

Testu se s pozitivním hodnocením testerů ze sortimentu ekolo.cz účastnilo například cestovní ekolo AGOGS Tracer Trek a MTB dámské ekolo AGOGS Uphill. Dále má ekolo.cz v sortimentu také testovaná MTB ekola Leader Fox Gateway, BH Evo Cross, Leader Fox Denver, Apache Matto a terénní ekola se středovým pohonem Giant Dirt E+2 a Apache Manitou.
 

S kompletními výsledky testu elektrokol se můžete seznámit v aktuálním vydání časopisu BIKE Peloton 01/2016 (bezplatný výtisk dostanete v prodejně ekolo.cz).

Test elektrokol 2016 - jezdci