Vladimír Vurm: Je označení elektrokola Uphill oprávněné?

Je vynikající kolo pro horskou cykloturistiku

Pro ty z vás, kteří nemají čas číst následující článek celý, odpovídám na položenou otázku přímo: „Elektrokolo Uphill je vynikající kolo pro horskou cykloturistiku na upravených cestách“. 

V posledních letech trávím většinu svého volného času v Harrachově, tedy na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. 

Uphill - Krkonoše Dvoracky

Je zde spousta nádherných horských cyklostezek, které jsem až do loňského roku projížděl na standardním trekovém kole. Abych si na těchto mnohdy fyzicky náročných cestách mohl více užívat krásy přírody, rozhodl jsem se pořídit si navíc elektrokolo.

Využil jsem tedy obvyklé nabídky prodejců, zapůjčit si vybrané kolo k vlastnímu testování. Nejprve jsem podlehl doporučení svých cyklistických přátel a obrátil se postupně na dva světově renomované výrobce jízdních kol, kteří nabízejí rovněž elektrokola. Testování jsem prováděl na horských cestách v okolí Harrachova a výsledky byly v obou případech žalostné (z etických důvodů bez dalších podrobností). Rozhodl jsem se proto obrátit se na firmu, která se na elektrokola specializuje a vybral jsem si značku Agogs.

Vypůjčil jsem si model terénního elektrokola Uphill MTB 2015 a testoval jej za stejných podmínek jako dříve zmíněná elektrokola. Výsledky mě přímo ohromily a tak jsem si Uphill MTB pořídil s tím, že jsem požádal v prodejně ekolo.cz v Praze aby mi standardně dodávané a nikterak špatné mechanické brzdy Avid BB7 nahradili brzdami hydraulickými.

Pro horskou cykloturistiku s elektrokolem pokládám za důležité tři parametry: výkon motoru, maximální dojezd na jedno nabití baterie a spolehlivé brzdy pro dlouhé a příkré sjezdy. Výkon motoru kola Uphill je impozantní, brzdy jsem vyřešil již při nákupu kola a tak se v dalším zaměřím na své zkušenosti s velmi často a zpravidla obšírně diskutovaným tématem – výdrž baterie (dojezd) při různých profilech cyklotrasy.

Vosecká bouda <a href=elektrokolo" src="/uploads/assets/images/Vurm-Vosecka.JPG" style="width: 200px; height: 267px; margin-left: 10px; margin-right: 10px; float: left;" />Za dva letní měsíce roku 2013 jsem najezdil téměř 800 km a o každé jízdě jsem vedl pečlivou dokumentaci (dráha, celkové převýšení, stav baterie po ukončení jízdy), přičemž každou jízdu jsem vždy zahajoval s plně nabitou baterií (4 zelené diody LED). Typické byly výlety v délce cca 60 km s celkovým převýšením do 650 m, kdy po ukončení jízdy svítila jedna zelená LED dioda. Z mého pohledu ilustrativní byl výlet dne 7.9.2013 (teplota cca 23 stupňů Celsia) z Harrachova dvakrát na hřebeny (Dvoračky, Vosecká bouda) v celkové délce 40,1 km a s celkovým převýšením 1149 m *. Také v tomto případě ukazovala baterie po ukončení cesty stále ještě jednu zelenou LED diodu. Stoupavost kola se skvěle osvědčila v nejprudších úsecích, za které lze považovat cestu z Ručiček na Dvoračky (převýšení 162 m na dráze 2,2 km). Uváží-li se, že závěrečná pasáž před Dvoračkami je v délce cca 400 m prakticky po rovině, potom je průměrné stoupání 9% a v některých úsecích výrazně nad 10%. Obdobná situace byla mezi Rozcestím pod Voseckou boudou a Voseckou boudou kde na vzdálenosti 1,1 km je převýšení 115 m (průměrný sklon 10,45% opět se strmějšími úseky více než 12%). Příšlap u elektrokola Uphill založený na měření kroutícího momentu na klikách - torzi, který vyvozuje jezdec je velmi účinný, takže veškeré stoupání jsem zvládal bez problému pouze s nejnižší asistencí č. 1 resp. č. 2 z celkové pětistupňové nabídky.

Bylo by jistě možno popisovat i jiné trasy (zájemcům rád poskytnu), avšak věřím, že výše uvedené je dobrým zdůvodněním mé odpovědi na otázku položenou v nadpisu článku. Elektrokolo Uphill MTB je skutečně kolo, jehož skvělé vlastnosti se uplatní především při horské cykloturistice.


březen.2014

Vladimír Vurm

* Celá trasa:  Sachrův kopec - Restaurace Motejlek - Stanice lanovky Čerťák - Rýžovišrě-Zátiší - Odbočka-Kládová cesta - Ručičky - Dvoračky - Vrchol-Kládová cesta - Krakonošova snídaně - Rozcestí pod Voseckou - Vosecká bouda - Kamenice pod Jakšínem - Alfrédka - Restaurace Motejlek - Sachrův kopec