O nás Doprava Servis Půjčovna Kontakt
Změnit jazyk webu
🌟

Prodejna, servis i půjčovna má otevřeno i ve středu 1.5. od 10:00 do 16:00 hod.

Vše o dojezdu elektrokola

Vše o dojezdu elektrokola


Jedním z nejvíce diskutovaných témat v souvislosti s elektrokoly je jejich dojezd, tedy ujetá vzdálenost, případně doba, po kterou elektromotor spotřebovává energii uloženou v baterii a poskytuje jezdci asistenci při šlapání. 


Na rozdíl od jiných dopravních prostředků na elektřinu (e-koloběžky, elektro-skůtry a motocykly nebo eletromobily) je elektrokolo vybaveno mechanickým převodem a tak lze prohlásit, že jeho dojezd je, stejně jako u mechnického jízdního kola, v podstatě neomezený a je vázan pouze na fyzickou dispozici jezdce. Hodnoty dojezdu u elektromobilů musí být výrobci udávány na základě závazné metodiky WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedures). Pro výrobce elektrokol žádná metodika neexistuje. Je třeba si uvědomit, že elektrický automobil vážící 1500- 2500 kg přepravuje jezdce a náklad o hmotnosti, která je pouze 10% jeho váhy. Z toho důvodu je hmotnost jezdce a nákladu pro celkový dojezd zanedbatelná.  
 

 

  1. U elektrokola je Hmotnost jezdce klíčovým faktorem, který ovlivňuje jeho dojezd. Čím je těžší bude jezdec a náklad, tím více energie musí motor elektrokola spotřebovat pro asitivanou jízdu. To znamená, že čím těžší jezdec, tím menší bude celkový dojezd elektrokola.
     
  2. Dalším faktorem, který zásadně ovlivňuje dojezd elektrokola, je výškový profil trasy. Pokud pojedete po rovině, elektrokolo bude potřebovat méně energie než cestou do kopce, protože zde se elektrokolo musí vyrovnat s gravitací a bude spotřebovávat více energie, aby se pohybovalo vpřed. Naopak na sjezdu bude elektrokolo využívat kinetickou energii a nebude spotřebovávat žádnou energii z baterie. 
     
  3. Kromě těchto dvou věcí ovlivňují dojezd elektrokola také další faktory. Důležitý je směr a síla větru. Důvod, proč v Nizozemí došlo k tak rychlému rozvoji elektrokol (aktuálně více než 80% všech kol), nemusí být na první pohled zřejmý, protože zde nejsou žádné kopce. Panují zde, narozdíl od Česka, jiné povětrnostní podmínky a po většinu roku vane silný vítr směrem od moře. 
     
  4. Dalším atributem s vlivem na dojezd je způsob jízdy, tedy volba úrovně asistence elektromotoru. Velmi často se setkáváme s jezdci, kteří  “šetří kapacitu” volbou nejnižší úrovně asistence nebo jejím vypínáním. Samozřejmě si tím zvýší dojezd, ale je otázka jestli si svojí jízdu na elektrokole také dostatečně užívají. Lepší strategii je nastavit si asistenci na pohodlnou jízdu a v průběhu zastávky na  občerstvení nechat elektrokolo dobíjet. Díky husté síti nabíjecích stanic pro elektrokola u nás to již dnes není žádný problém.
     
  5. Na ujetou vzdálenost má samozřejmě vliv i povrch cesty - při jízdě převážně po asfaltové silnici bude samozřejmě dojezd vyšší, nežli na šotolině nebo v horském terénu. Venkovní teplota pod 10 stupňů Celsia pak sníží dostupnou kapacitu baterie asi o 10%. 
     
  6. Nakonec je třeba zmínit též zkušenost jezdce s jízdou na kole. Efektivním řazením a využívaním přehazovačky, dostatečně nahuštěnými plneumatikami nebo i správně  nastaveným odpruženíím lze uspořit nějaká procenta baterie a mít kvalitnější zážitel z jízdy.  

 


 

Uveďme si nějaké hodnoty:
 

Moderní (zejména terénní a trekingová) elektrokola mají baterii s kapacitou typicky od 500 do 900Wh - s teoretickým uváděným dojezdem 50-150 km. Avšak na kopcovité trase a s těžším jezdcem může dojezd stejného elektrokola klesnout na 30-50 km

Elektrokolo s baterií o kapacitě 500 Wh bude mít za optimálních podmínek s plně nabitou baterií a jezdcem o hmotnosti 80 kg ve mírně zvlněném terénu, pokud jezdec pojede na maximální výkon asistence (tedy úroveň Turbo u systému Bosch, úroveň 5 u systému Bafang atd) dojezd přibližně 60 km. Zde hovoříme o průměrné spotřebě cca 8Wh/km. 

Dojezd elektrokola - Kapacita baterie 500 Wh

Dojezd elektrokola - Kapacita baterie 630 Wh

Dojezd elektrokola - Kapacita baterie 750 Wh

Dojezd elektrokola - Kapacita baterie 900 Wh

 

 

Pro výpočet dojezdu přesně pro Vaši hmotnost a typ trasy můžete použít naši kalkulačku:
 

[dojezd-120-[{"watth":"400"}, {"watth":"430"}, {"watth":"470"}, {"watth":"500"}, {"watth":"540"}, {"watth":"630"}, {"watth":"750"}, {"watth":"900"}]]

 


 

Závěrem lze tedy říci, že dojezd elektrokola není jednoduše dané číslo, ale závisí na mnoha faktorech. Nejvýznamnějšími faktory jsou hmotnost jezdce a výškový profil trasy. Protože elektrokola jsou používána v různých podmínkách a situacích, není možné přesně určit dojezd elektrokola bez znalosti těchto faktorů. Je také důležité vzít v úvahu, že dojezd elektrokola se bude měnit v průběhu času, protože baterie ztrácí svou kapacitu se stárnutím a používáním. Průměrná životnost baterie elektrokola je 5 - 8 let. Po nájezdu přibližně 25 tisíc km doporučujeme výměnu nebo repasi baterie. Nejlepší způsob, jak zjistit Váš přesný dojezd, je vyzkoušet si konkrétní elektrokolo v různých typech terénu. K tomu slouží například naše Půjčovna elektrokol

Vyhledávání