O nás Doprava Servis Půjčovna Kontakt
Změnit jazyk webu
🌟

Všechny slevy elektrokol na jednom místě. Klikněte sem.

Fotovoltaická elektrárna za podpory NPO

Fotovoltaická elektrárna za podpory NPO


Cestou z Dejvic po ulici Evropská, směrem na pražské letiště Ruzyně narazíte (na adrese K letišti 2) na neobvyklou „padající“ budovu, za jejíž architektonickým konceptem stojí myšlenka pohybu zachyceného do statické formy. Objekt byl jedním z taháků festivalu Open House Praha 2023 a 2024.

To perfektně odpovídá i produktům, které jsou zde nabízeny - je zde showroom a servis společnosti ekolo.cz a jedná se o největší objekt zaměřený monotematicky na elektrokola do Česku, s prodejní plochou a zázemím přes 2000 metrů.

Tuto atypickou budovu z roku 2018 vytápí a chladí tepelná čerpadla se čtyřmi podzemními vrty. V letošním roce doplnilo energetickou soběstačnost objektu pokrytí kompletní střechy fotovoltaickými panely. Celkem se jedná o 82 kusů monokrystalických panelů ve sklonu 15 stupňů v orientaci východ západ s celkovou kapacitou 36 kWp. Systém je doplněn o 18 kWh vysokonapěťových baterií a další energetické úložiště 89 kWh nabízí baterie dvou firemních elektromobilů.   
 

Díky nadmořské výšce 380 m n.m (o 150 m výše než centrum Prahy), malému znečištění a nulovému okolnímu stínění není výkon panelu nijak omezen. Podle  dlouhodobých dat z provozu je energetická bilance objektu po 8 měsíců v roce (březen - říjen) pokryta z 98%, zbylé 4 měsíce stačí výroba cca na 50% spotřeby. 

Přebytky energie, které nejsou spotřebovány ihned a nevejdou se do bateriových úložišť jsou prodávány do sítě obchodníkovi za fixní cenu cca 2,20 Kč / kWh (náklad případný na silové složku energie má nyní forma 3,68 Kč / kWh). 

Pokud srovnáme aktuální náklady na energetický provoz budovy za září - listopad 2022 s letošním rokem: Firma zaznamenala finanční úsporu neuvěřitelných 78% ( to bylo dáno především tím, že cena energie byla sjednána v krizovém měsíci srpnu 22, kdy se společnost do tohoto objektu přestěhovala z Prahy 4 - Krče). 

Technologie výroby solární energie je zajištěna jedním symetrickým a jedním asymetrickým střídačem oba od značky Goodwe, LFP baterie jsou od značky Pylontech. Jedná se o cenově dostupné a přitom velmi stabilní řešení, včetně back-upu pro hlavní energie objektu. Původní plán bateriového pole sestaveného z vyřazených baterií elektrokol byl ve finále přehodnocen, zejména Vzhledem k časové náročnosti realizace a také bezpečnostní provozu.

Důležitým prvkem systému jsou dvě AC nabíjecí stanice, které jsou  instalovány na parkovišti u objektu, primárně určeny pro firemní elektromobily. Jedna s max výkonem 11 kWh od OlifeEnergy a druhá s výkonem 22kWh od značky Solax. Oba wallboxy nabízí vzdálené zřízení a v průběhu letních měsíců nabízí bezplatné nabíjení z přebytků FVE i pro zákazníky s elektromobily. Společnost PRE pak plánuje přímo před prodejnou v průběhu roku 2024 vybudovat dvě rychlé UFC  EV nabíječky s výkonem až 300 kWh. 

V okolí Showroomu je nainstalováno dalších šest různých typů nabíjecích stanic pro elektrokola v rámci Solution park -  výrobce nabíjecích stanic Powerbox. Všechny stanice pro nabíjení elektrokol jsou funkční a bezplatně použití, dvě z nich jsou též ostrovní systémy. 

Celý fotovoltaický systém je monitorován v cloudu a náhled na aktuální výkon solárního pole a bilanci objektu je každému zákazníkovi k dispozici v interiéru prodejny na interaktivní obrazovce.  

Realizace fotovoltaického systému bude částečně podpořena z Národního plánu obnovy.

Fotodokumentace realizace

Článek o realizaci FVE v časopise ELECTRIC BIKE (4/2023)
 

Společnost ekolo.cz s.r.o. realizuje projekt  Fotovoltaická elektrárna ekolo.cz s.r.o. - umístění Praha, reg. č.: CZ.31.3.0/0.0/0.0/22_001/0005288, jehož cílem je instalace fotovoltaické elektrárny, sloužící pro vlastní spotřebu žadatele. Za pomoci využití obnovitelných zdrojů dojde k optimalizaci zajištění elektrické energie pro podnikatelskou činnost. Na tento projekt je poskytována finanční podpora z fondů EU prostřednictvím Národního plánu obnovy.

Vyhledávání