O nás Doprava Servis Půjčovna Kontakt
Změnit jazyk webu
🌟

Všechny slevy elektrokol na jednom místě. Klikněte sem.

Jízda na elektrokole je mnohem zdravější, než na klasickém jízdním kole

Studie se zúčastnilo třicet dva netrénovaných mužů středního věku, kteří se potýkali s problémy s nadváhou. Zhruba polovina z nich užívala po dobu čtyř týdnů alespoň třikrát týdně elektrokolo, druhá půlka pak po stejně dlouhou dobu užívala klasické kolo. Rychlost jízdy si mohli určovat sami dobrovolníci.

A výsledky? Ty potvrdily závěry norské studie z loňského roku – fyzická aktivita je proti klidovému stavu při jízdě na elektrokole 8,5krát vyšší a při jízdě na běžném kole 10,9krát vyšší. Podle vědců je tento rozdíl mnohem menší, než předpokládali. A do třetice potvrzují blahodárný vliv elektrokol i závěry nedávného výzkumu coloradské univerzity, jehož účastníci jezdili po dobu jednoho měsíce do práce na e-kole. I za tuto krátkou dobu se jim zvýšila aerobní kapacita a ustálila se hladina cukru v krvi.

Klasičtí cyklisté a laická veřejnost jízdu na elektrokole obvykle kvůli přídavnému motoru podceňují. Ten má však v drtivé většině případů pouze podpůrnou funkci, takže jezdec musí stále šlapat a vyvíjet tak slušnou fyzickou aktivitu.

heart rate
PROFIL TRATĚ POUŽITÉ PŘI TESTU

Abyste si představili, jaký je rozdíl v tepové frekvenci srdce při jízdě na klasickém kole (bez pohonu) a na elektrokole, provedli jsme v tuzemsku srovnávací test. Jako testovací jezdec byl vybrán zkušený cyklista, který se na jízdním kole dopravuje každý den a je v obecně dobré kondici.


Srdeční tep při testu jizdního kola a elektrokola

Trať byla dlouhá 14 km. Prvních 10 km bylo po rovině a zbylé 4 kilometry prudké stoupání. I přes velmi dobrou kondici testovacího jezdce se jeho tep pohybuje v průměru na hodnotě 133 tepů/min a maximum dosahuje v závěru stoupání na hodnotě 156 tepů/min.

Naproti tomu při jízdě na (terénním) elektrokole nebyla v průběhu celé trati překročena hodnota 100 tepů/min a průměr byl překvapivých 76 BPM. Jako bezpečná frekvence prospěšná pro lidské zdraví se považuje úrobveň od 70 do 100 BPM. 

Vyhledávání