Test elektrokola Uphill na Singltreku

Elektrokola mění pohled na cyklistiku jako celek.  Začalo to městskými elektrokoly s nízkým nástupem a možností převozu nákladu, pak nastoupily univerzální skládačky s elektroasistencí. Konečně je k dispozici i elektrokolo, které je připraveno i do středně těžkého terénu.

Co umí novinka od ekolo.cz - Agogs UPHILL - jsme testovali v průběhu června 2010 na trase Singltreku pod Smrkem a také na okruhu v Krkonošském národním parku.

Začátek Singltreku

První testovací zastávkou byl první český Singltrek trasa v Novém městě pod Smrkem. Singltrek - to jsou úzké přírodní stezky projektované a budované dle speciální metodiky. 20 kilometrů singltreku se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce (mimo dvě táhlá asfaltová stoupání).

Elektrokolo Agogs UPHILL

Singltek je speciálně postaven pro terénní kola a testování navíc probíhalo těsně po dešti, takže se dalo předpokládat, že kolo dostane pořádně "zabrat". První výhodu jsme objevili při stoupání po asfaltce, kdy motor Uphillu pomohl díky asistovanému šlapání vyjet asi 3 kilometrové stoupání během pár minut a ušetřit jezdci energii pro technickou část trasy.

Elektrokolo Agogs UPHILL

Po najetí na trasu jsme přepnuli do AUTO módu a nechali kolo ukázat jeho mechanické kvality. Na rozbahněné stezce Uphill perfektně držel směr, 100mm odpružená vidlice si hravě poradila se všemi terénními nástrahami. Akcelerační páčka na levé straně řidítek pomůže jezdci s každou větší terénní nerovností, takže cestu lze v podstatě absolvovat bez použití přehazovačky, v rychlém tempu.

Elektrokolo Agogs UPHILL

K Singltreku patří i několik brodů (a desítky louží na cestě). Uphill je díky nové technologii zapouzdřeného PAS systému zvládl zcela bez problémů, i když bahno a jíl obalil baterii i "kastlík" řídící jednotky.

Uphill detail bahno

V tomto stavu se elektrokola Uphill výrazně nelišila od ostatních horáků na trase Singltreku...

Uphill MTB

Shrnuto a podtrženo - Agogs Uphill vydrží náročnou technickou jízdu, která je s asistencí elektromotoru rychlejší a tím i zábavnější. I v terénních pasážích, které vedou do kopce, si jezdec může užívat rychlost. Váha baterie a motoru na zadním kole přinese navíc dobrou stabilitu na nezpevněném terénu.

Uphill cestou dokopce

Další zatěžkávací zkouškou pro elektrokolo Uphill byl náročný horský terén v Krkonoších. Trasa vedla z centra Pece pod Sněžkou přes Husovu boudu na Černou Horu. Některé pasáže trasy byly tak strmé, že si je ostatní cyklisté netroufli sjet ani z kopce. Uphill si s nimi poradil, pochopitelně v opačném směru...

Výjezd na Černou Horu

Z vrcholu Černé hory pak následoval adrnalinový 6ti kilometrový sjezd do Janských lázní. V některých pasážích dosahovalo kolo rychlosti 63 km/h (díky otáčkoměru přímo v motoru ukazuje display na řidítkách naprosto přesné hodnoty).

Uphill - sjezd

Z Janských lázní přejezd do Svobody nad Úpou a výjezd 12 kilometrů do kopce přes Horní Maršov, Lysečinsou boudu, Cestník až do Malé Úpy. Na displayi svítí 30 kilometrů a jedno z kol, které bylo předtím nabito jen na 50%, se již hlásí o energii. Díky miniaturní nabíječce je možné jej dobít v restauraci, kterých je na trase spousta.

Uphill dobíjení na cestě

Během 45 minut je více než 50% energie dobito. Původně plně nabitá baterie jestě stále hlásí asi 40% energie. Trasa pokračuje přes Pomezní boudy po trase 1A zpět do Pece pod Sněžkou. V cíli ukazuje počítač přesně 42 kilometrů.

Uphill

Závěr: Agogs Uphill je elektrokolo pro ty, kdo si chtějí vychutnat cykloturistiku bez překonávání osobních výkonnostních limitů. Chová se jako klasické MTB, kde si jezdec navíc může občas pomoci akcelerační páčkou, nebo regulovat trvalou asistenci šlapání podle svého výkonu i chuti na kole buď sportovat, nebo objevovat a jízdu si užívat.