Zhubněte na elektrokole

Chcete to změnit, ale nevíte, jaký druh pohybové aktivity je pro vás vhodný?


MUDr. Mareš: Cítíte, že vaše fyzická kondice není právě optimální, jste často unavení a máte pár kilo navíc?

Většina odborníků vám v tomto případě nedoporučí začít ze dne na den např. běhat nebo se věnovat sportům, které v případě vyšší váhy nadměrně zatíží vaše klouby. V neposlední řadě by vás také mohly odradit pravděpodobné první negativní zážitky tykající se rychle se dostavující únavy a bolestí. Nejpřirozenějším pohybem je pro člověka chůze nebo jízda na kole, čemuž se můžete věnovat kdykoli a kdekoli, bez věkového omezení.

H.E.A.T. Program, nebo aerobic je pro začátek ideální, v kombinaci s elektrokolem byste však mohli dosáhnout ještě lepších výsledků.  Stačí, když si denně naordinujete půlhodinovou procházku nebo projížďku a uvidíte, že se brzy dostaví pozitivní odezvy vašeho těla.

Odpovídáte, že nemáte čas nebo energii?

Věřte, že obojí snadno najdete, pokud se zamyslíte např. nad tím, jak se dopravujete do zaměstnání a zda by se v tomto případě nenašel způsob, jak část cesty zvládnou pěšky. Velmi účinná je i chůze do schodů nebo do kopce. Většina lidí už je unavená v okamžiku, kdy slyší slovo KOPEC. Ale věřte, že tento výraz pro vás nemusí být noční můrou.

Máte rádi novinky a sledujete nové trendy?

Neváhejte a přijděte si vyzkoušet, jaké to je, projít nebo projet se do kopce s chutí. Udělejte něco pro zlepšení své fyzické kondice, snížení váhy a zlepšení nálady! Spojte dopravu do práce s pohybem, zůstanete tak v kondici po celý den a na večerní lekci H.E.A.T. Programu se budete cítit ještě lépe.

Pokud máte pozitivního ducha a nebojíte se nepředvídatelného podzimního počasí, pak si nenechte ujít projížďku na elektrokole.

Fit na elektrokoleNení to moped ani „babeta“, jak by si možná mohl někdo z vás myslet. Je to jízdní kolo, které je vybaveno malým elektromotorem a baterií (dále jen dopomoc), díky nimž bude podporována vaše fyzická kondice v případě nadměrného zatížení např. jízdou do kopce.

Některé modely elektrokol jsou vybavené regulací dopomoci (3-6 stupňů) a tím lze regulovat i svou tepovou frekvenci (při vyšší frekvenci bude zvýšena dopomoc a tím snížen počet tepů a naopak, aby bylo dosaženo optima a docházelo ke spalování tuku).

Pokud je vašim cílem zbavit se pár kilogramů navíc, je ideální, když se vaše tepová frekvence pohybuje na hranici 60 - 70% maxima (220 nebo 226 mínus váš věk) tj. u člověka ve středním věku cca 120 - 130 tepů za minutu, při níž dochází ke spalování tuků. V případě, že se váš tep pohybuje pod nebo nad optimální frekvencí, spalujete cukry.

Při jízdě na běžném kole nebo běhu se, u jedince s nižší fyzickou kondicí a nadváhou, pohybuje počet tepů za minutu okolo cca 180!

 

VÝPOČET OPTIMÁLNÍ TEPOVÉ FREKVENCE:

1. ŽENA (226 – věk)*0,65

např. u ženy ve věku 35 let by byl výsledný počet tepů za minutu ((226-35)*0,65) = 120.

2. MUŽ (220 – věk) *0,65

např. u muže ve věku 45 let by byl výsledný počet tepů za minutu ((220-45)*0,65) = 114.

 

Momentální tepovou frekvenci nejlépe zjistíte pomocí sport-testeru – což jsou speciální hodinky měřící tep, které je možné si pořídit za cenu od 550 Kč.