JAK FUNGUJE ELEKTROKOLO?

Zjistěte, jak funguje elektrokolo a proč je to nejlepší volba pro Vaše cesty do práce! Věděli jste, že můžete šetřit peníze a zároveň udělat něco pro životní prostředí? Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak funguje elektrokolo, které může změnit váš život k lepšímu!

 

Elektrokolo, nebo e-kolo, je kolo poháněné elektrickým motorem. Motor je napájen akumulátorem, který se obvykle nachází v rámu kola. Jezdec může řídit intenzitu pomoci poskytované motorem na ovládacím panelu, u některých modelů v aplikaci pro smartphone. Chcete-li pochopit, jak funguje elektrokolo, je užitečné vědět něco o různých součástech, které tvoří kolo. Srdcem elektrokola je, jak již bylo zmíněno, elektrický motor, který se obvykle nachází v zadním náboji nebo spodním složení kola. Motor je připojen k pedálům řetězem nebo řemínkem a poskytuje kolu sílu otáčením zadního kola. Elektrický motor je napájen akumulátorem, který se také obvykle nachází v rámu kola. Akumulátor se obvykle skládá z lithium-iontových buněk, které se široce používají v spotřební elektronice kvůli jejich vysoké hustotě energie a dlouhé životnosti. Kapacita akumulátoru elektrokola se obvykle měří v watthodinách (Wh) a určuje, kolik může kolo ujet na jedno nabití.

 

Chcete-li jet na elektrokole, jezdec prostě šlape, jako by jel na normálním kole. Motor poskytuje navíc sílu pedálům, což umožňuje snadnější jízdu do kopce nebo proti silnému protivětru. Některé typy elektrokol mají také plynovou páku, která umožňuje zapojení motoru bez šlapání. To je užitečné pro start z místa nebo pro udržení stálé rychlosti na rovině. Elektrokola obvykle mají ovládací panel nebo displej na řidítkách, který umožňuje jezdci nastavit intenzitu pomoci poskytované motorem. Někteří jezdci upřednostňují větší pomoc, aby mohli snadněji jet do kopce nebo proti silnému větru, zatímco jiní upřednostňují menší pomoc, aby si udrželi více kondice při šlapání. 

 

Elektrokola jsou v poslední době stále populárnější jako udržitelná dopravní možnost pro dojíždění do práce nebo pro volnočasové jízdy. Poskytují výhody normálního kola, jako je cvičení a šetrnost k životnímu prostředí, zároveň ale nabízejí pohodlí a sílu elektrického motoru. Jsou skvělou volbou pro lidi, kteří chtějí jet na delší vzdálenosti nebo zdolat kopce bez zapocení, a jsou také zábavou a pohodlnou cestou, jak se po městě pohybovat. Elektrokola se liší v typu použitého motoru. Některá elektrokola používají středové motory, které jsou umístěné v oblasti spodního složení kola a poskytují rovnoměrnou sílu po celou dobu jízdy, jedná se momentálně o nejvíce využívaný typ pohonu. Jiná elektrokola používají motory umístěné v zadním náboji, které poskytují větší sílu při šlapání a umožňují snadnější jízdu do kopce, typické jsou například pro městská elektrokola.

 

Dalším rozdílem mezi elektrokoly je typ použitého akumulátoru. Některá elektrokola používají akumulátory s vyšší kapacitou, které poskytují delší dojezd na jedno nabití, zatímco jiná elektrokola používají akumulátory s menší kapacitou, které jsou lehčí a snadněji se s nimi manipuluje. V neposlední řadě se elektrokola liší také ve svém vzhledu a designu. Některá elektrokola jsou navržena pro městské jízdy a jsou vybavena nízkoprofilovými plášti a úzkými ráfky pro lepší manévrovatelnost ve městě. Jiná elektrokola jsou navržena pro horské jízdy a jsou vybavena širšími plášti a robustnějšími ráfky pro lepší přilnavost na terénu.

 

V souhrnu je elektrokolo skvělou volbou pro lidi, kteří chtějí zažít radost z jízdy na kole s pomocí elektrického motoru. Je to udržitelná a pohodlná dopravní možnost pro dojíždění do práce nebo pro volnočasové aktivity, a navíc poskytuje jezdci možnost nastavit si jízdu podle vlastních potřeb a preferencí. Elektrokola jsou vhodná pro široké spektrum jezdců, od začátečníků po zkušené cyklisty, a jsou dostupná v široké škále cenových rozpětí a stylů, takže si každý může vybrat to pravé kolo pro sebe.

 

Hlavní kategorie elektrokol:

  1. Městská elektrokola: Tyto elektrokola jsou navržena pro pohodlné jízdy po městě a jsou často vybavena nízkoprofilovými plášti a úzkými ráfky pro lepší manévrovatelnost ve městě. Městská elektrokola jsou obvykle lehčí a snadněji se s nimi manipuluje, a jsou vhodná pro dojíždění do práce nebo pro volnočasové aktivity.

  2. Horská elektrokola: Tyto elektrokola jsou navržena pro jízdu v terénu a jsou vybavena širšími plášti a robustnějšími ráfky pro lepší přilnavost na terénu. Horská elektrokola jsou obvykle těžší a odolnější, a jsou vhodná pro náročnější terén a delší vzdálenosti.

  3. Cestovní elektrokola: Tyto elektrokola jsou navržena pro cestování a jsou obvykle vybavena odnímatelnými akumulátory a lehčí konstrukcí pro snadnější přepravu. Cestovní elektrokola jsou vhodná pro jezdce, kteří chtějí jet na delší vzdálenosti a potřebují kolo, které lze snadno přepravit v autě nebo na letišti.

  4. Kargo elektrokola: Tyto elektrokola jsou navržena pro nákladní přepravu a jsou vybavena prostornou zádovou korbou nebo taškami pro přepravu nákladu. Kargo elektrokola jsou vhodná pro jezdce, kteří potřebují přepravovat větší množství věcí a chtějí udělat něco pro životní prostředí.