Jak pečovat o elektrokolo? - NÁVOD

Možná jste si právě pořídili Vaše první elektrokolo, nebo jen hledáte, jak se o svůj stroj správně starat. Ať už je to jakkoliv, v tomto návodu se dozvíte, jak se o elektrokolo správně starat, aby Vám motor a baterie vydržela co možná nejdéle. Ve většině případů se o své elektrokolo lze starat podobně, jako je tomu u klasického jízdního kola, součást elektrického motoru a baterie je však rozdílná a vyžaduje speciální péči, a proto doporučujeme věnovat správné péči o elektrokolo pozornost. Dozvíte se také, co byste u svého elektrokola rozhodně dělat neměli.

 

Péče o elektrokolo
 


Baterie elektrokola

V současné době se nejvíce pro pohony elektrokol používají s lithium-iontovými (Li-Ion) články. Jejich hlavní výhoda je nižší hmotnost a zaručují také dlouhou životnost. Na otázku, jak správně nabíjet baterii elektrokola, Vám velmi často odpoví odborníci při prodeji, přečíst si však podrobné informace není nikdy na škodu. Kompletní informace můžete najít v přiloženém návodu u elektrokola. U baterií se velmi často setkáte s pojmem cyklus, který udává počet úplných nabití a vybití. Obecně se doporučuje pro prvních pár cyklů nechat baterii úplně vybít a poté nabít, poté se však nemusíte bát kolo nabíjet i po kratších vzdálenostech.  Pokud byste tento proces používali i po několika měsících, můžete si naopak baterii poškodit. Většina baterií je vybavena ochranou před přebíjením, ale i přes to doporučujeme respektovat časy uvedené v návodech.

Baterii nikdy neskladujte vybitou. Pokud jste se právě vrátili z mrazu (při teplotě kolem bodu mrazu se snižuje dojezd elektrokola až o 1/3), deště nebo vyjížďky v extrémní teplotě (pokud necháte kolo stát dlouhou dobu na slunci, může dojít k přehřívání baterie, což zkracuje její životnost), doporučujeme baterii před jejím dobitím minimálně půl hodiny nechat aklimatizovat. Dobíjejte ji až při pokojové teplotě a vždy používejte originální nabíječku dodávanou výrobcem elektrokola. Pokud na Vašem elektrokole delší dobu nebudete jezdit, je vhodné vytáhnout baterii ven a skladovat ji v suchu a při pokojové teplotě. Nesmíte zapomenout na pravidelné dobíjení, protože časem dochází k samovybíjení a její životnost pak výrazně klesá – alespoň 1x měsíčně. Více informací o tom, jak pečovat o baterii před zimou, se můžete dozvědět v následujícím videu: 

 

 

Obecně tedy platí, že výdrž baterie ovlivňují extrémní teploty, vlhké prostředí – to však neznamená, že s elektrokolem nemůžeme za takového počasí jezdit – kolo pouze vyžaduje speciální péči.
 


Motorservisní prohlídka a mytí elektrokola

Stejně jako klasické jízdní kolo, potřebuje i elektrokolo pravidelné servisní prohlídky. Opravy motoru nedoporučujeme provádět doma – neodborným zásahem by mohlo dojít k jeho poškození. U nás v ekolo.cz provozujeme autorizované servisní středisko, kde se naši odborníci o Vaše elektrokolo maximálně postarají. Při využití pravidelných servisních prohlídek budete mít jistotu, že Vaše elektrokolo je vždy v ideálním stavu. 

Pro údržbu elektrokola doporučujeme chladnější vodu, abychom se vyhli riziku rozpínání materiálu a tím přístupu vody někam, kam nechceme. K čištění vašeho elektrokola doporučujeme využívat POUZE přípravky k tomu určené. Na našem e-shopu si lze vybrat z několika přípravků určených k údržbě elektrokola. Kompletní nabídka péče o elektrokolo.

Na kolo NEPOUŽÍVEJTE TLAKOVOU MYČKU, neboli wapku. Vysoký tlak může vodu dostat až do motoru a nenávratně jej poškodit.
 


Pláště a duše

Na elektrokole doporučujeme kontrolu pláštů (pneumatiky), aby nebyly příliš sjeté. Ztrácí-li se vzorek, je to špatně. Kolo bude hůře držet na silnici a v terénu, hrozí píchnutí či proražení plášťě. Jak se starat o pláště elektrokola.
 


Řetěz, převodník a kazeta

Řetěz u elektrokola bude velmi pravděpodobně opotřebený dříve než u klasického bicyklu – s pomocí motoru dochází k vyvinutí většího točivého momentu a opotřebený řetěz poškozuje převodník i kazetu. Nutnost výměny řetězu lze rozpoznat dle přeskakování na ozubení nebo setrvalých zvuků – tady ale nezapomínejte na nutnost řetěz promazávat. Vyčistit, odmastit a naolejovat.

 

 


Pokud si stále nejste jistí, jak se o své elektrokolo správně starat, doporučujeme navštívit odborný servis, kde Vašemu elektrokolu nabídneme maximální péči. Provádíme servis elektrokol libovolného typu pohonu, stáří a značky. 

BoschShimanoBafangYamahaOLI MotorsVinka/CompDAPUBrose.

Zpět na výběr elektrokola.